HTML Učebnice

Design WWW stránek

Velikost a délka stránek

Musíme dávat pozor, aby stránka nebyla příliš dlouhá. Dlouho by se načítala a orientace v nějakém dlouhém textu by byla pro čtenáře příliš obtížná. Snažte se takto dlouhé stránky rozdělovat do několika menších. Startovní stránka, která by obsahovala další odkazy (menu), by neměla být delší jak dvě obrazovky - nejlépe jedna obrazovka. Vše záleží na tom, jaký typ stránek vytváříte. Pokud jde o objem dat, snažte se o co nejmenší velikost stránek, obvzlášť obrázků.

index

Grafika

Předem se vyvarujte umísťování všelijakých animovaných obrázků (gifů) posbíraných z internetu. Grafiku do stránek by jste měli vytvořit takovou, jaká se k danným stránkám nejvíce hodí. Zde je potřeba znát nějaké základy estetiky a mít cit pro barvy. Také ke grafickému provedení používejte svojí fantazii a snažte si vytvářet grafiku podle svých nápadů. Rozhodně neberte cizí grafiku a nepoužívejte je na svých stránkách! Pro grafickou část platí jistá pravidla:
Pro webovou grafiku používejte zásadně formát GIF. Obrázky uložené v gifu mají velice malou velikost, 256 barev (což bohatě stačí) a bezztrátovou kompresi. Pro velké obrázky (např. fotky) používejte formát JPEG, který používá ztrátovou kompresi, ale při uložení obrázku se dá stupeň komprese nastavit. Pokud vystavujete na stránkách fotky, vytvořte malý náhled (v gifu) jako odkaz na fotku v plné velikosti. Také se často používá tzv. transparentní gif, což je obrázek, který má nastavenou jednu a více barev jako průhledné, ale to všechno je věcí grafických editorů.

index

Struktura stránek

Snažte se strukturovat informace tak, aby ze stránek nevznikl informační chaoz. Držte se třeba hiearchie knihy. Kniha se skládá z kapitol a kapitola se skládá ze sekcí atd. Uživatelé internetu jsou na tento druh členění informací zvyklí. Vytvářejte tedy hlavní stránku z obsahem celého webu, ze které povedou odkazy do jednotlivých sekcí a ty by pak měly obsahovat odkazy na předcházející a následující sekce a také odkaz zpět na obsah.

index

META informace

Pokud chceme, aby byla stránka nalezena fulltextovými prohlížeči, aby obsahovala stručný popis s klíčovými slovy a informace o autorovi, použijeme element META, který se používá v záhlaví stránky :

<HEAD>
<TITLE>název dokumentu</TITLE>
<META NAME="description" CONTENT="popis stránek">
<META NAME="keywords" CONTENT="klíčová slova">
<META NAME="author" CONTENT="jméno">
</HEAD>

index


Copyright © Ladislav Kovář 2000