HTML Učebnice

Úvod

Co to je HTML?

HTML (HyperText Markup Language) je vyznačovací jazyk, který je základem pro vytváření webových stránek. Pokud ho člověk ovládne, dokáže spolu s grafickým layoutem vytvořit skvělé líbivé weby :)

index

Co budeme potřebovat ke tvorbě WWW stránek?

Ke tvorbě stránek nám dokáže posloužit jakýkoliv textový editor. Stránky můžeme vytvářet např. v Poznámkovým bloku ve Windows. Já osobně ke své práci používám program 1st Page 2000, který se vyrovná velice známému programu Homesite. Je to freeware a stáhnout si ho můžete ze stránek www.evrsoft.com/1stpage, kde se také dočtete, kolik věcí umí. Podle mě nejlepší volba. Jestli Vám připadá moc složitý, sáhněte např. po programu Microsoft FrontPage což je WYSIWYG (What You See Is What You Get), kde vidíte přímo jak stránky vypadají. Program si můžete stáhnout na stránkách firmy Microsoft a myslím, že je součástí instalace Windows. Dále k práci budeme potřebovat internetové prohlížeče. Těmi nejznámějšími jsou Internet Explorer a Netscape Navigator. Doporučuji mít nainstalované oba dva, pro správné zobrazování v obou prohlížečích. Začátečníci často vytvářejí stránky a testují je např. v Internet Exploreru. Po uvedení stránek na internet se na ně někdo podívá s Netscapem a hned je tu problém!

index

Co budeme potřebovat ke tvorbě grafiky?

Bez grafických prvků na stránkách by se dnes obešel jen málokdo. K tomu, aby stránky dokázaly upoutat, je potřeba vytvořit grafický design stránek. A jak grafiku vytvoříte? Samozřejmě existuje mnoho grafických editorů. Nejpoužívanější (a také nejdražší a nejprofesionálnější) je program Adobe Photoshop. Já se budu v této učebnici věnovat jen jednomu freewarovému editoru - Gimp. Tento grafický editor je zcela zdarma ke stažení na adrese www.gimp.org. Umí vše co Adobe Photoshop, akorát si s ním musíte chvilku pohrát, než se ho naučíte dokonale ovládat. Gimp je původně vytvořen pod Linux, ale nedávno se objevil i ve verzi pro Windows95/98/NT. Podle mě to je nejlepší freewarový grafický editor. Samozřejmě můžete používat jakýkoliv jiný editor např.

iGrafx Image - www.micrografx.com
Paint Shop Pro - www.jasc.com
Ulead Photoimpact - www.ulead.com
Wright Design - www.wright.com.au
Zoner Callisto - www.zoner.cz

index

Pravidla pro navrhování stránek

  1. Snažte se, aby stránky měly co nejmenší velikost a co nejkratší dobu načítání na modemu 56Kbps.

  2. Mějte vždy stránky zálohované pro případ selhání serveru a následné ztráty dat.

  3. Zásadně používejte standartní fonty (Arial, Verdana, Courier, Courier New, Helvetica, Times a Times New Roman).

  4. Používejte malá písmena v názvech souborů, obrázků a odkazech. Některé servery rozeznávají malá i velká písmena.

  5. Rozvrhněte si adresářovou strukturu webu pro přehlednost. Třiďte grafiku a informace do odlišných adresářů.

  6. Nestahujte grafiku z cizích stránek a nepoužívejte je na svých. Snažte si vytvářet vlastní grafiku.

  7. Co přinesou stránky návštěvníkovi? Zvažte, pro koho jsou stránky určeny a co udělat, aby se návštěvník vrátil. Stránky aktualizujte!

  8. Stránky vytvářejte i pro rozlišení 640x480. I v dnešní době je mnoho uživatelů, kteří si větší monitor dovolit nemohou. Zkoušejte si doma stránky prohlédnout v rozlišení 640x480 a 800x600.

  9. Po každé změně si stránky prohlížejte v Internet Exploreru a Netscape Navigatoru.

  10. Obrázku VŽDY připisujte parametry velikosti! Předejdete tak rozházení stránky před načtením obrázků.

  11. Používejte svojí fantazii :)

index

Kde si mám na internetu stránky uložit

Stránky máme vytvořené a jediný problém je umístit je na internetu. Existují dvě varianty, kde stránky uložit. První, a asi nejvíce využívaná, je tzv. FreeWebHosting - výhoda těchto serverů je taková, že stránky umísťujete zdarma. Podmínkou je akorát umístění reklamního proužku. Druhou variantou je placený Webhosting - za umístění stránek musíte zaplatit, ale mají oproti FreeWebHostingu mnoho výhod. Jen pár slov k FreeWebHostingu - po zaregistrování dostanete FTP přístup k poskytnutému místu (standart je nad 30MB), e-mail, někdy i povolení k používání CGI a PHP. A jaké jsou FreeWebHostingové servery u nás? Já doporučuji server webzdarma.cz. Ale existují i jiné např.

FreeWeb - freeweb.coco.cz
MujWeb - www.mujweb.cz
Reflektor - www.reflektor.cz
Samuel - www.samuel.cz
MultiWeb - www.multiweb.cz

index

Jak si mám stránky na internetu uložit??

K tomu, abyste si mohli uložit stránky na server, potřebujete nějakého FTP-Klienta. FTP-klient pomocí protokolu FTP (File Transfer Protocol) přehraje soubory (stránky) na server. Zde nezáleží na tom, jaký program použijete. Mě se osvědčil Cute-FTP, který jsem později vyměnil za freewarového ftp-klienta 1st Transfer 2000, kterého si můžete stáhnout na www.evrsoft.com/1stpage. Při registraci na serveru poskytující místo obdržíte přístupové jméno, přístupové heslo a ftp adresu. Tyto údaje vyplníte v FTP-Klientovi a přenos může začít.

index

Pár tipů pro jednodušší práci

  1. Pro psaní znaků < > používejte kombinaci kláves pravý ALT+<>
  2. Vytiskněte si tabulky základů HTML pro usnadnění práce (v sekci Download).

index


Copyright © Ladislav Kovář 2000